Spordiagent Kokkuta: Eesti mängijad pole suuremas jaos täiskasvanueaks valmis

40 mängijat esindava agentuuri KSM Grupp spordiagendi Madis Kokkuta sõnul pole Eesti mängijate välisliigadesse vahendamises segavaks teguriks pass, vaid sportlane vähene vaimne, füüsiline ja tehniline ettevalmistus.

Paistab, et Euroopas ehk teie turul on nüüd raskeim aeg koroonaviirusega võideldes möödas ja näiteks Siim-Sander Venegi tegi uue lepingu Hispaanias. Kas sporditurg on nüüd ka taas aktiviseerunud?

Nii võib öelda küll, aga ega ta kordagi seisma ei jäänud. Sellist kompimist oli kogu aeg ja klubid tegelesid võib-olla rohkem skautimisega ja ettevalmistusega järgmiseks hooajaks.

Kas mõnes pallimängus on turg praegu kuidagi aktiivsem või mis turg üldse kõige aktiivsemalt praegu toimib?

Võime alati öelda, et jalgpall on kuningas ja, et jalgpalli vastu ei saa. Jalgpallis käib see action kogu aeg ja võib öelda, et ka teistel pallialadel – korvpall, käsipall, võrkpall – on aktiviseerunud on see üleminekuteturg.

Ma eeldan, et te töötate perspektiiviga. Milline saab olema mängijateturul tulevik, palju see Eesti mängijaid mõjutab ja kui raske saab turg Eesti mängijate jaoks olema?

Kindlasti on hetkeline seis praegu teistsugune. On olnud kukkumine, klubid otsivad jätkusuutlikuid mudeleid, kuidas jätkata ja vaadatakse rohkem võib-olla enda klubi sisse.

Räägitakse, et Eesti mängijaid on raske müüa, raske vahendada – ma ei taha peituda meie passi taha. Pigem tahakski öelda seda, et tuleks vaadata seda mudelit kaugemalt – kuidas me saame enda mängijaid paremini ette valmistada, kui nad jõuavad täiskasvanuikka. Praegu on näha, et nad ei ole selleks valmis ei vaimselt, füüsiliselt ega tehniliselt. On erandeid, aga suuremas jaos me ei ole valmis selleks.

Kas sellised keskpärased või alla keskpärased mängijad, kes praegu on välismaal, tulevad nüüd koju tagasi?

Võib-olla sellised mängijad, kes näevad, et nad oma profikarjääriga tulevikku ära ei kindlusta ja kui neil sissetulekuallikas ka välismaal kukub, siis ta hakatakse võib-olla kaaluma, et näed, mul on targem tulla koju tagasi, mõelda tulevikule. Need mängijad, kelle palganumber on suurem, neil tagasitulekuga kiiret ei ole.

Kui segaseks see koroona-aeg on spordiagendi töö teinud ehk siis palju tuleb rahasid kuskilt klubidest mängijatele välja pressida?

See on kindlasti teistsugune olukord, meie eluajal pole sellist olukorda olnud, et stopp ja nüüd on kõik ja ei mängi enam palli. Kahjuks on tegemist force majeur'iga, me ei saa selle vastu. Loodus sekkus. Kahjuks on olnud klubidega palju jagelemist, mängijatega on olnud olukorra seletamist, aga see on meie kõigi jaoks uus.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: