Suri 1971. aastal Eesti parimaks meessportlaseks valitud ringrajasõitja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vambola Helm
Vambola Helm Autor/allikas: Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon

Eesti mootorrattaspordi föderatsioon teatas, et 29. veebruaril suri 85 aasta vanusena teenekas mootorrattasportlane ja treener Vambola Helm.

1934. aasta 2. mail Rakveres sündinud Helm alustas motospordiga tegelemist 1950. aastal Tallinnas Tööjõureservide motoklubis, kus tema juhendajateks olid Olev Kaseorg ja Johannes Tomson. Juba 1953. aastal täitis ta NSV Liidu meistersportlase normatiivi. NSV Liidu ringrajasõidu meistrivõistlustel võitis Vambola Helm seitse meistritiitlit.

Hipodroomisõidus krooniti ta kolmel aastal Nõukogudemaa tšempioniks, millele lisandus veel kolm pronksi. Eesti meistritiitleid võitis ta viiel erineval motoalal kokku 20. Aastatel 1958 ja 1964 võitis ta hipodroomisõidus Erich Tomsoni rändauhinna. 1965. aastal tuli Helm esimese Eesti mootorrattasportlasena NSV Liidu rahvaste spartakiaadi võitjaks ja seda ringrajasõidus.

Mitmekülgne motosportlane võidutses Kalevi Suursõidul neljal korral, lisaks oli ta Jõudi Suursõidu võitja motokrossis ning Jõudi meister talimotokrossis. 1968. aastal sai Vambola Helmist aumeistersportlane ning 1971. aastal oli ta Eesti aasta parim meessportlane. Samal aastal omistati talle spordiühing Jõud auliikme staatus.

Võistlusspordist loobumise järel pani ta 1974. aastal tehases Teras aluse külgvankriga ringrajatsiklite ehitamisele. Ajavahemikul 1978-91 oli Vambola Helm ALMAVÜ Kesk Automotoklubis söerajasõidu treener ja mehaanik. 1984. aastal valmis tema initsiatiivil Tabasalus speedway ehk söerada ja tema käe all sirgusid mitmed hilisemad edukad motosportlased.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: