Euroopa noorte karikaetapi võitja sulgpalli eelistamisest: mulle meeldib üksi tegutseda

Foto: Eesti Sulgpalliliit

Eelmise nädala lõpus peeti Tartus sulgpalli noorte Euroopa karikaetappi. Selline kõrgetasemeline jõuproov toimus juba seitsmendat aastat järjest.

Alla 17-aastastele sulgpalluritele mõeldud noorte Euroopa karikaetapilt tuli Eestisse üks esikoht. Noormeeste üksikmängus jäi alistamatuks 15-aastane Mario Kirisma.

Tallinna Sulgpallikeskuses treeniv Kirisma võitis turniiril viis matši, finaalis sai ta 21:16, 21:18 jagu venelasest Jegor Smirnovist.

Kas võidumees Mario Kirisma peab Tartus saavutatud esikohta oma senise sportlastee kõige väärtuslikumaks? "Jah, see on kõige suurem võit, mille olen saanud. See on mulle kindlasti väga tähtis, kuna eestlastel pole varem sellist tiitlit koduriigis olnud?"

Kõige raskemaks pidas ta veerandfinaali Oskar Männku vastu. "Seal olin kolmandas geimis taga. Pinged olid suured, aga suutsin ikka võitjana välja tulla."

Poolfinaalidesse jõudis koguni kolm eestlast ja Kirisma nõustub, et aastakäik on tugev. "Sel aastal polnud siin võistlusel ka kõige tugevam tase, aga eestlased mängisid hästi ka. Varematel aastatel olen mänginud nooremates liigades. Seal oli tase väga kõva. Venelased ja ukrainlased lammutasid jõuga ära. Aga kõrgemal tasemel jõuga läbi ei mängi ja siis sai paremini mängida."

Noorte ja andekate sulgpallurite võistluskalender on sisuliselt sama tihe kui täiskasvanutel. Kirismal on alates septembrist olnud täpselt üks võistlusvaba nädalavahetus. Tegelikult võib öelda, et väga kaua 15-aastane Kirisma sulgpalliga tegelenud polegi. Ta alustas jalgpallist, kuid leidis varsti enda jaoks veelgi edukama ala.

"Olen sulgpalli mänginud viis-kuus aastat," jätkas Kirisma. "Esimene treener oli Grete Talviste, teine Robert Kasela ja praegu olen olnud mitu aastat Aigar Tõnuse käe all. Sugulane kutsus mind sulgpalli proovima, läksin trenni ja sain aru, et olen hea. Mulle meeldis. Mulle meeldib üksi tegutseda. Tiimiasjad pole väga minu rida."

Oma kõige tugevamaks küljeks peab ta surumist. "Olen pikk ja suudan vastased surve alla panna. Aga võib-olla peaks vaimse poolega tööd tegema. See võistlus tuli vaimne pool täitsa hästi välja. Sellega olen rahul. Kui saan Eesti koondisesse, siis U-19 EM-il võiks tulla kuhugi kõrgele. Näiteks esimene samm oleks veerandfinaali - see oleks juba kõva - ja siis ainult sealt edasi."

Tartus toimuvat Euroopa karikaetappi veab sulgpalliklubi Triiton juhataja ning Eesti nimekamate treenerite hulka kuuluv Mart Siliksaar. Enne turniiri algust uskus ta, et tänavu kujuneb võistlus Eesti sulgpalli jaoks läbi aegade edukaimaks. Turniiri lõppedes peegeldus Siliksaare sõnadest rahulolu.

"Kui vaadata asja objektiivselt, võrrelda nende võistlustega samas kategoorias, mis oleme läbi viinud eelnevad kuus aastat, siis käesolev turniir on vaieldamatult kõige edukam," lausus Siliksaar. "Saime noormeeste üksikmängus kätte ka esikoha. Meile tulid mitmed kolmandad kohad: Tritoni klubi mängijad Tauri Kilk, Catlyn Kruus võitlesid ennast välja poolfinaali. Paraku tuli poolfinaalis leppida kaotusega. Lisaks sellele on palju auhinnalisi kohti ka väiksemates vanuseklassides: 15-, 13- ja 11-aastaste hulgas."

Siliksaare sõnul võivad sulgpallis läbi lüüa erinevate kehaliste eeldustega mängijad. "Sulgpall on tegelikult väga demokraatlik spordiala. Läbi löövad mängijad, kes on lühikesekasvulised, läbi löövad ka pikad mängijad. Maailma eliitmängijad on sellised, kes on ligi kaks või üle kahe meetri pikad. On ka selliseid, kes on 1.55 pikad. Minu arust on pikkus eelis. Pikkus pluss kiirus."

"Me plaanime analoogilist turniiri ka järgmine aasta, kuna selline on külalisvõistkondade soov," vaatas ta tulevikku. "Nad tahavad siia tagasi tulla, neile meeldib see võistlus, Tartu linn. Järgmiseks aastaks on plaanis lisada U-19 vanuseklass. Aga teha piirang mängijate arvu suhtes. Et igas vanuseklassis oleks 32 noormeest ja neidu, siis me ei aja seda turniiri liiga suureks."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: