Tallinnas toimub rahvusvaheline koolitusseminar "Terve spordi eest" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Antidoping
Eesti Antidoping Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) eestvedamisel korraldatakse 26. novembril Tallinnas, Radisson Blu Hotel konverentsikeskuses rahvusvaheline koolitusseminar "Terve spordi eest – treeneri ja spordiorganisatsiooni roll ning vastutus väärkohtlemise ennetamisel ja sekkumisel".

Seminaril antakse ülevaade laste ja noorte füüsilise, vaimse ja seksuaalse väärkohtlemise olemusest ja tunnustest, nõuandeid ennetustegevusteks ja tutvustatakse olemasolevaid tugiteenuseid, mis nõu ja abi saamiseks Eestis kättesaadavad on. Seminarile on registreerunud ligi 200 treenerit ning erinevate spordi- ja haridusorganisatsioonide esindajat.

"Treenerite ning spordiorganisatsioonide esindajate vastutus ja kohustus on õppida ja õpetada tundma väärkohtlemise vorme, tunnuseid ja tagajärgi ning kujundada hoiakuid ja oskusi, mille toel sekkuda ja aidata neid, kes kannatavad väärkohtlemise all," selgitab EADSE juht Henn Vallimäe.

Ühiskonnas paraku laialt levinud väärkohtlemisel on palju erinevaid vorme. 2015. aastal läbi viidud uuringust lähtudes on ligi 40% Eesti noortest viimase aasta jooksul kogenud vaimset vägivalda ja 20% füüsilist vägivalda. 30% Eesti noortest on kogenud seksuaalset ahistamist ning iga kümnes noor on kogenud seksuaalvägivalda. Enamik neist lastest on ohvrid kellelegi, keda nad tunnevad ja usaldavad.

Väärkohtlemist esineb ka spordis. Vaadates väärkohtlemise statistikat ja juhtumeid nii maailmast kui ka kodumaalt ning tundes väärkohtlemise toimimismehhanisme, on põhjust karta, et meie ümber on lapsi ja noori, kes kannatavad väärkohtlemise all – toimub see siis spordis või väljaspool sporti. Lapsed ja noored ei oska sageli väärkohtlemise ohumärke ära tunda, veel vähem aga end kaitsta väärkohtlemise ohvriks langemise ja selle tagajärgede eest.

Eesti Olümpiakomitee peasekretäri Siim Suklese sõnul võib medalitel spordis olla ka teine pool. "EOK peab katuseorganisatsioonina olema probleemide lahendamisel igati abiks ning selleks lõime EADSE, mis tegeleks kõikide pahedega spordis. Spordivägivalda käsitlev rahvusvaheline koolitusseminar on selle töö

esimene projekt. See on oluline samm, et treenerid ja teised spordis töötavad inimesed näeksid ja oskaksid vägivalda märgata, õpiksid selle vastu võitlema ja teaksid, kuidas vajadusel aidata."

Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika nõunik Brit Tammiste ütleb, et just laste väärkohtlemise ennetamine on üks riigi vägivallaennetuse prioriteetidest. "Viimastel aastatel oleme teinud spordiorganisatsioonidega koostööd, et selles valdkonnas teadlikkust tõsta. On rõõm töötada koos organisatsioonidega, kes tunnevad vastutust laste heaolu ja arengu eest ning tegutsevad selle nimel, et lapsed ja noored oleksid spordis kaitstud. Positiivne atmosfäär aitab kindlasti suurendada ka sporti nautivate ja tulemusi näitavate laste arvu."

Koolitusseminari korraldab Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus, mis loodi käesoleva aasta septembrikuus. Uue sihtasutuse tööpõld on lai - lisaks dopinguküsimustele kuulub EADSE pädevusse ka kõikvõimalike spordipahesid puudutavate küsimustega tegelemine ja probleemkohtade lahendamine, sealhulgas kokkuleppemängud, väärkohtlemine ja ahistamine spordis, pealtvaatajate ja laste turvalisus, jm teemad.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: