Janne Schasmin: sa pead tahtma saada samaguseks nagu Venemaa mängijad

Foto: ERR

Eesti naiste korvpallikoondis pidas sel nädalal kaks esimest 2021. aasta EM-valikturniiri kohtumist. Võõrsil kaotati Šveitsile 63:73 ja kodus Venemaale 66:96. Koondise seisust rääkis ETV pühapäevases spordisaates peatreener Janne Schasmin.

Kaks valikmängu peetud. Kaks kaotust, aga täna Venemaaga mängite kaks veerandaega kui võrdne võrdsega. Milliseid järeldusi peatreener kahe mängu põhjal teeb?

Hetkel on sellised kahetised [tunded - toim.]. Olen rõõmus, et sellele aknale antud teatud eesmärgid said täidetud. Ja see teine pool - need [mängud] saidki juba läbi.

Aasta tagasi, kui lõppes eelmine Euroopa meistrivõistluste valiksari, ütlesite, et eelkõige tuleb teha noortega tööd. Aga kuna koondis koos ei ole, siis eelkõige on rõhk individuaalsel tööl. Nüüd, kui aasta on mööda läinud - kui palju koondise seis on muutunud?

Koondise seis on muutunud veel nooremaks. Paljud mängijad on läinud välismaale ja selle tulemusel oleme astunud oma arengus jälle sammu edasi. Järgmised mängud on aasta pärast, noortel on aega tööd teha, suvi on vahepeal. Loodame, et järgmisest sügisest läheb veel kaks-kolm mängijat välismaale.

Tõsi, see välismaale minemise aspekt on väga oluline. Seda rõhutasite ka aasta eest. Kas sellel rindel on olnud positiivseid arenguid?

Absoluutselt! See on koht, kus mängija areneb. Minna teise keskkonda, kus iga sekund, iga minut, iga päev pead ennast tõestama. Hetkel on see näidanud, et toob edu. See toob ka mängukindlust. Jagades neid kogemusi noorematele - need tulemused tulevad natuke hiljem. Nädal aega koos olles saada teada garderoobis igasugu kasulikke nippe. See kõik tuleb natuke hiljem ja kindlasti aasta pärast kasuks.

Kuidas nende tulemustega on? Noorenduskuur jätkub. Millal tuleb see hetk, kui peatreener ja spordiüldsus võiksid hakata tulemusi ootama?

Ma tean, et nad natuke ootasid ka nüüd Šveitsi puhul. Naised said selle pingega väga hästi hakkama. Ma olen väga rahul, et ei toimunud lagunemist ja tulime mitu korda mängu tagasi. Jaa, me läksime nooremaks! Ja läheme kindlasti veel, sest Audenteses teeb treener Marko Parkonen väga head tööd nende noortega. Et järgmisel suvel püüda U-18 A-divisjoni kohta. Töö noortega peab jätkuma ja ma arvan, et see tsükkel näitas nendele noortele, et kõigil on võimalus, kes teevad tööd ja tahavad.

Teid on rõõmustanud ka see, et erinevatel positsioonidel on rohkem valikut, rohkem võrdväärseid mängijaid. On see nii, et selle koha pealt on väike samm edasi astutud?

Absoluutselt. Täna oli hea saate vahetusest väljakule ka meie pesamuna. Pikkuses ei jäänud ta nii vastasele kui oma koondisele alla. Selles mõttes on meil ka panna alumistele positsioonidele mängijad. Jah, nad on nooremad, aga anname aega.

Mida Eesti naiste korvpallil praegu kõige rohkem vaja on? Olete rõhutanud järelkasvu. Kas vaja on ka näiteks rohkem laagreid, mänge võrdsete vastastega? Kui palju annavad sellised mängud nagu täna Venemaaga, kus on teada, et vastane on peajagu üle? Kas oleks vaja leida rohkem võrdseid vastaseid ka väljaspool valikaknaid?

Kindlasti on! Aga mina rõhutaks, et mängijaks kasvatakse ka mentaalselt. Sa pead kõikideks valmis olema. Sa pead tahtma saada samasuguseks nagu näiteks Venemaa mängijad. Ja selle nimel midagi tegema. See ei ole päris nii, et ma mõtlen natuke ja siis unistan. Suure töö ja tahtmisega. Ma arvan, et kaks kõige nooremat, kes esimest korda selles aknas tulid, tõestasid tervele saalitäiele. Kõigile antakse võimalus, kes tahavad.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: