Kuulitõuke tipptreener: õiget tõuget ei otsita õpikust

Rahvusvaheline kuulitõuke konverents tõi Tallinnasse mitu nimekat külalist - nende seas tänavuste MM-võistluste pronksmedalimehe Tom Walshi treeneri Dale Stevensoni.

Kuulitõuge naudib tänu suurepärastele tulemustele suurt populaarsust. Doha maailmameistrivõistluste meeste kuulitõuke finaal kujunes läbi aegade kõige kõrgetasemelisemaks kuulitõukevõistluseks.

Neli meest tõukasid üle 22 ja poole meetri, ameeriklase Joe Kovacsi võidutulemus oli 22.91, teised medalimehed Ryan Crouser ja Tom Walsh said parimal katsel kirja vaid sentimeetri võrra kehvema tulemuse.

"Kõik üritavad leida oma viisi, kuidas tõugata kuuli pöördega võimalikult kaugele. See on põnev ja avab meie ala täiesti uusi külgi," lausus Stevenson ERR-ile.

"Möödas on ajad, mil otsiti õpikust, milline üks tõuge peaks välja nägema. See on meie ala juurde toonud erinevate kehatüüpide ja füüsiliste eeldustega sportlasi ning inimesi, kes nuputavad, kuidas tõugata üle 22 meetri.

Võimsate tulemuste valguses oleks Stevensoni sõnul üllatav, kui lähiaastatel ei langeks Randy Barnesi maailmarekord 23.12. "Meil on mitu meest, kes on võimelised seda tegema," ütles ta.

"Tuleb lihtsalt leida õige võistlus ja stiimul ning kindlasti on siin oma osa ka juhusel. Keegi ei oleks osanud ennustada, et Doha võistlus kujuneb selliseks, aga nüüd on rekordi püstitamiseks kõik tingimused loodud."

Kaks aastat tagasi maailmameistriks tulnud Tom Walsh tõukas Dohas küll 22.90, aga pidi leppima kolmanda kohaga. Treeneri sõnul on 27-aastasel Walshil arenguruumi veel palju.

"Väga võimalik, et Tokyos võitmiseks peab tõukama maailmarekordi. Olümpiakulda meil veel pole, see saavutus on CV-st puudu," rääkis Stevenson.

"Tomil on kõrged eesmärgid, mille ta tahab enne karjääri lõpetamist saavutada. Olümpiavõitu on kindlasti vaja, kui soovid kuuluda kõigi aegade parimate hulka."

Erinevalt kuulitõukest on kettaheitel vaatamata heale rahvusvahelisele tasemele rasked ajad.

Sel nädalal otsustas Rahvusvaheline kergejõustikuliit järgmiseks hooajaks Teemantliiga ametlikust programmist vähese populaarsuse tõttu välja heita kolm ala: kettaheite, kolmikhüppe ja takistusjooksu.

Kettaheite maailmameistri Daniel Stahli treeneri Vesteinn Hafsteinssoni sõnul on tegemist skandaalse ja täiesti valedel alustel tehtud otsusega.

"Teleülekannetes näidatakse kõiki jooksualasid, tutvustatakse ükshaaval kõiki jooksjaid ja siis näidatakse kahetunnise ülekande lõpus kolme heidet," lausus Hafsteinsson.

"Kas te tõesti usute, et see on mõistlik uuring, kui seejärel küsitakse sotsiaalmeedias inimestelt nende arvamust? Kuidas nad saavad arvata midagi millestki, mida nad kunagi isegi ei näe?"

Hafsteinssoni sõnul võivad sellel otsusel olla kettaheite jaoks katastroofilised tagajärjed ning peamine süü lasub rahvusvahelise kergejõustikuliidu presidendil Sebastian Coel.

"Nad on läinud liiga kaugele. Nad ei kuula meid, ei sportlasi ega treenereid, ütles Hafsteinsson. "Nad langetavad täiesti mõistusevastaseid otsuseid nagu see, et kõik alad peaksid mahtuma 90 minuti sisse nagu jalgpallimäng.

"See on vale ja ma kavatsen astuda Sebastian Coe vastu võitlusse. Minu arvates peaks ta tagasi astuma ja andma uutele inimestele võimaluse ala arendada, sest praegu ta hävitab seda."

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: