FOTOD | Ekström tegi kuldse duubli, tiitlikaitsja Solberg jäi ülinapilt esikolmikust välja

28.11.2016 12:30
Rubriik: Autosport

Rallikrossi MM-sarja hooaja viimasel etapil Argentinas võidutses norralane Andreas Bakkerud (Ford Focus), rootslane Mattias Ekström (Audi S1) tegi kuldse duubli, võites nii individuaalse kui meeskondliku maailmameistritiitli.

Argentina etapi kvalifikatsioonisõitudes oli omaette klassist rallikrossi MM-sarja kahel esimesel hooajal tiitli võitnud norralane Petter Solberg (Citroen DS3), võites kõik neli sõitu. Esimeses poolfinaalis sõitis Timur Timerzjanov (Ford Fiesta) otsa Janis Baumanisele (Ford Fiesta), kes põrkas seejärel Solbergi auto esiosa pihta, kokkupõrke tagajärjel murdus norralase Citroeni roolisüsteem ning vahetult enne viimase ringi algust sõitis ta seetõttu kummiseina, lõhkudes täiesti enda auto esiotsa. Kangekaelne Solberg sõitis küll lõpuni ja ületas finišijoone viiendana. Tiim andis kohe sisse protesti, väites, et Solbergile sõideti tahtlikult otsa, samal ajal asusid mehaanikud autot parandama. Protest lükati aga tagasi ja Solberg jäi sel hooajal neljandat korda finaalist välja.

Esimesest poolfinaalist jõudsid finaali rootslased Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo) ja Ekström ning soomlane Toomas Heikkinen (Audi S1), teisest poolfinaalist Bakkerud, tavaliselt DTM-sarjas võistlev sakslane Timo Scheider (Seat Ibiza) ja rootslane Robin Larsson (Audi A1), kes võitis mulluse Argentina etapi.

Bakkerud võttis kindla võidu, teisena lõpetas Kristoffersson ning viimase poodiumikoha hõivas Heikkinen. Neljas oli esimest korda MM-etapil finaali jõudnud Scheider, viies Ekström ja kuues Larsson.

Ekström kindlustas maailmameistritiitli juba eelviimasel etapil, küll aga olid lahtised ülejäänud medalikohad. Enne Argentinat oli teisel kohal Solberg, nelja punktiga jäi temast maha Kristoffersson. Kuna Solberg Argentinas finaali ei jõudnud, lõpetas MM-sarja teise kohaga Kristoffersson, kes kogus 240 punkti, kolmanda koha sai hooaja kokkuvõttes Bakkerud 239 punktiga ning samade punktide juures pidi neljanda kohaga leppima Solberg. Otsustavaks said etapivõidud – Solberg võitis vaid hooaja avaetapi Portugalis, Bakkerud aga võidutses kolmel etapil. Maailmameister Ekström lõpetas hooaja 272 punktiga.

"Mina ja mu tiim oleme pettunud, et kohtunikud on sel hooajal meie suhtes ebaõiglased olnud: Lätis, Hispaanias, Kanadas ja nüüd sellel võistlusel," kommenteeris Solberg.

Argentinas oli mängus ka meeskondlik MM-tiitel, enne viimast etappi juhtis Ekströmi juhitud EKS 17 punktiga Peugeot-Hanseni (Sebastien Loeb ja Timmy Hansen) ees. Ekström ja tema tiimikaaslane Heikkinen kogusid juba kvalifikatsioonisõitudega piisavalt punkte, et MM-tiitel võita. Kokkuvõttes lõpetas EKS 422 ja Peugeot-Hansen 387 punktiga, kolmanda koha sai 316 punktiga Volkswagen RX Sweden (Johan Kristoffersson ja Anton Marklund), sel hooajal debüüdi teinud Ken Blocki meeskond Hoonigan Racing Division sai suuresti Bakkerudi toel 302 punktiga neljanda koha (Bakkerud tõi 239 ja Block 63 punkti).

"Nii sõitjana kui meeskonnaomanikuna on see aasta olnud fantastiline. Kolm aastat tagasi alustasime puhtalt lehelt ja nüüd oleme maailmameistrid nii sõitjate kui tiimide arvestuses, see on parim tunne," õhkas Ekström. "Sõitja MM-tiitel on muidugi tore, aga meeskondlik tiitel on veel parem, sest kogu tiim on kõvasti tööd teinud."

2014. aastal alanud rallikrossi MM-sari on kolm aastat järjest lõppenud Argentinas, järgmisel aastal aga Rosarios enam ei sõideta, hooaja viimane etapp toimub hoopis Lõuna-Aafrika Vabariigis Killarneys.