Schwede: jalgpall on piisavalt suur ala, et kriitikat taluda ({{commentsTotal}})

Laupäeval peeti Tartus Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis jalgpallikonverentsi. Spordialaseid konverentse on muuseum korraldanud juba 1978. aastast ning seekordne üritus oli uhkes rivis juba kahekümne seitsmes.

"See konverents siin Spordi- ja Olümpiamuuseumis toimub muuseumi initsiatiivil," sõnas Vikerraadiole muuseumi juht Siim Randoja. "Kuna meil on aasta lõpuni avatud suurepärane näitus "Kuningas jalgpall", siis selle raames oleme erinevaid üritusi korraldanud, alates jalgpallimängust kuni jalgpallifilmideni. Selline väga sisukas, pikk ja põhjalik jalgpallikonverents on selle kõige loomulikuks täienduseks."

Spordialaseid konverentse on muuseum korraldanud juba pikki aastaid. Kui paljud neist on varasemalt jalgpalli käsitlenud? "See on nüüd hea küsimus. Tõepoolest, konverentside traditsioon on pikk, aga ma julgen väita, et nii suurel ja põhjalikul hulgal pole jalgpalli neist ükski varem kajastanud."

Konverentsi esimene pool kandis akadeemilisemat vormi. Ürituse kõige mahukama ettekande pidas jalgpalliloolane Indrek Schwede, kes oma sõnavõtus keskendus kahele aspektile Eesti jalgpalli ajaloost – 20. sajandi algusesse jäävale Lasnamäe ajastule ning jalgpalli marginaliseerumisele Nõukogude Eestis.

"Ma mäletan, et Spordimuuseumis olen varemgi käinud jalgpalliteemadel rääkimas ja võib-olla senine kõige meeldivam, kõige põhjalikum kogemus oli see, kui ma Tartu Ülikoolis oma doktorantuuri raames sain pidada loengukursuse," meenutas Schwede.

"Toonasele mõeldes tegi mulle väga head meelt see ,et see oli valikaine, üliõpilaste huvi oli ka minu jaoks ootamatult suur ja saalis oli pidevalt 30 inimest, parematel hetkedel kuni 40."

Konverentsil esines ettekandega ka ajakirjanik Priit Pullerits, kes rääkis sellest, miks jalgpallist mitte põlema minna.

„Jalgpall on piisavalt suur ala, et taluda kriitikat ja kõrvalpilku, mis ei pruugi olla jalgpallimeelne -ja keelne," tõdes Schwede. "Priit Pullerits käis mõni nädal tagasi ka Eesti jalgpalliajakirjanike klubis esinemas umbes analoogse sõnavõtuga. Pealkiri oli küll pisut teine, aga teemaasetus oli väga provotseeriv, samuti ka ettekanne.“

„See, et ka üks kriitik tuleb sellisele konverentsile ning vaatamata sellele, et ta ise kinnitab, et ta jalgpalli ei vaata, ei saa ka tema jalgpallist üle ega ümber.“

Ühtekokku astus huviliste ette kaheksa esinejat. Konverentsi materjale küll kirjalikult ei avaldata, kuid Siim Randoja sõnul on need huvilistele Spordimuuseumis siiski kättesaadavad.

Toimetaja: Anders NõmmFOTOD | Maadluslegend August Englas saadeti viimsele teekonnale

Täna toimus 21. märtsil meie seast lahkunud kahekordse maadluse maailmameistri August Englase ärasaatmine.

tennis
Ratastoolitennisistid tõid turniirilt Eestile 11. koha

Eesti ratastoolitennisistid Viljar Villiste, Mait Mätas ja Urmo Voogla võitlesid Eestile Portugalis toimunud World Team Cup Euroopa kvalifikatsioonivõistlusel 11. koha. Turniiri võidu noppis Poola.