Schwede: jalgpall on piisavalt suur ala, et kriitikat taluda ({{commentsTotal}})

Laupäeval peeti Tartus Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis jalgpallikonverentsi. Spordialaseid konverentse on muuseum korraldanud juba 1978. aastast ning seekordne üritus oli uhkes rivis juba kahekümne seitsmes.

"See konverents siin Spordi- ja Olümpiamuuseumis toimub muuseumi initsiatiivil," sõnas Vikerraadiole muuseumi juht Siim Randoja. "Kuna meil on aasta lõpuni avatud suurepärane näitus "Kuningas jalgpall", siis selle raames oleme erinevaid üritusi korraldanud, alates jalgpallimängust kuni jalgpallifilmideni. Selline väga sisukas, pikk ja põhjalik jalgpallikonverents on selle kõige loomulikuks täienduseks."

Spordialaseid konverentse on muuseum korraldanud juba pikki aastaid. Kui paljud neist on varasemalt jalgpalli käsitlenud? "See on nüüd hea küsimus. Tõepoolest, konverentside traditsioon on pikk, aga ma julgen väita, et nii suurel ja põhjalikul hulgal pole jalgpalli neist ükski varem kajastanud."

Konverentsi esimene pool kandis akadeemilisemat vormi. Ürituse kõige mahukama ettekande pidas jalgpalliloolane Indrek Schwede, kes oma sõnavõtus keskendus kahele aspektile Eesti jalgpalli ajaloost – 20. sajandi algusesse jäävale Lasnamäe ajastule ning jalgpalli marginaliseerumisele Nõukogude Eestis.

"Ma mäletan, et Spordimuuseumis olen varemgi käinud jalgpalliteemadel rääkimas ja võib-olla senine kõige meeldivam, kõige põhjalikum kogemus oli see, kui ma Tartu Ülikoolis oma doktorantuuri raames sain pidada loengukursuse," meenutas Schwede.

"Toonasele mõeldes tegi mulle väga head meelt see ,et see oli valikaine, üliõpilaste huvi oli ka minu jaoks ootamatult suur ja saalis oli pidevalt 30 inimest, parematel hetkedel kuni 40."

Konverentsil esines ettekandega ka ajakirjanik Priit Pullerits, kes rääkis sellest, miks jalgpallist mitte põlema minna.

„Jalgpall on piisavalt suur ala, et taluda kriitikat ja kõrvalpilku, mis ei pruugi olla jalgpallimeelne -ja keelne," tõdes Schwede. "Priit Pullerits käis mõni nädal tagasi ka Eesti jalgpalliajakirjanike klubis esinemas umbes analoogse sõnavõtuga. Pealkiri oli küll pisut teine, aga teemaasetus oli väga provotseeriv, samuti ka ettekanne.“

„See, et ka üks kriitik tuleb sellisele konverentsile ning vaatamata sellele, et ta ise kinnitab, et ta jalgpalli ei vaata, ei saa ka tema jalgpallist üle ega ümber.“

Ühtekokku astus huviliste ette kaheksa esinejat. Konverentsi materjale küll kirjalikult ei avaldata, kuid Siim Randoja sõnul on need huvilistele Spordimuuseumis siiski kättesaadavad.

Toimetaja: Anders NõmmRussell Westbrook
Kolmikduublite kuningas Westbrook valiti MVP-ks

Korvpalliliiga NBA põhihooaja kõige väärtuslikumaks mängijaks nimetati esmakordselt Oklahoma City Thunderi mängujuht Russell Westbrook.

John McEnroeJohn McEnroe
John McEnroe: meeste hulgas Serena Williams 700 seas ei oleks

Karjääri jooksul seitse suure slämmi turniiri võitnud endine maailma esireket John McEnroe avaldas, et kui viimastel aastatel naiste tennist valitsenud Serena Williams mängiks meeste seas, oleks tal raskusi maailma edetabelis 700 hulka jõudmisega.

Dairis Bertans
"Läti rakett" liitub Itaalia tippmeeskonnaga

Itaalia suurklubi Milano Olimpia ehk EA7 Emporio Armani sõlmis Eurobasketi andmetel lepingu 28-aastase lätlase viskavast tagamängijast Dairis Bertansiga, kes eelmisel hooajal esindas Türgi klubi Darüssafaka Dogus.

Gert JõeäärGert Jõeäär
Eesti meistriks kroonitud Jõeäär: terve sõit oli piin

Gert Jõeäär tuli teist korda Eesti meistriks jalgratturite grupisõidus. Võisteldi Tartu maakonna teedel ja hõbeda sai Alo Jakin ning pronksmedali Rein Taaramäe.

tennis
Feliciano LopezFeliciano Lopez
Lopez üllatas Cilicit ja teenis karjääri kaalukaima võidu

Londonis muruväljakuil peetud Queen’s Clubi tenniseturniiril triumfeeris üllatuslikult 35-aastane hispaanlane Feliciano Lopez, kes alistas finaalis 4. asetatud horvaadi Marin Cilici.