Kaido Külaots: Karjakin elab ainult male MM-tiitli nimel ({{commentsTotal}})

Juba homme või hiljemalt kolmapäeval saab lõpplahenduse New Yorgis toimuv male maailmameistri tiitlimatš. Valitsev maailmameister Magnus Carlsen ja Sergei Karjakin lähevad 12. partiid mängima viigiseisult.

Suurfavoriidina tiitlimatši alustanud Carlseni jaoks on käimasolev duell osutunud märksa raskemaks, kui kaks eelmist norralase võiduga lõppenud tiitlimatši Viswanathan Anandi vastu. Seitsme järjestikuse viigi järel tuli tiitlikaitsjal kaheksandas partiis vastu võtta kaotus ning esimese võidu saavutas Carlsen alles kümnendas partiis. Viimati mängitud 11. partii lõppes taas viigiga ning endiselt on kõik lahtine.

"Kui Carlsen ja Anand mängisid omavahel tiitlimatši, siis tegemist oli kahe erineva põlvkonna maletajaga. Nende vanusevahe on 21 aastat ning sellises pingelises matšis on kindlasti ka see oluline faktor," ütles suurmeister Kaido Külaots ETV spordisaatele. "Praegu kohtuvad kaks samal aastal sündinud noort meest, kes kindlasti mõlemad on tulvil energiast ja motivatsioonist matš võita. Mõni arvab, et Karjakinil võib-olla on motivatsioon veel kõrgem, sest Carlsen on juba maailmameister."

Kolme päeva pärast 26. sünnipäeva tähistav Magnus Carlsen on maailmameistritroonil olnud viimased kolm aastat ja maailma reitingutabeli esinumbrina on tema valitsemisaeg kestnud juba üle viie aasta. Norralasest kümme kuud vanem Ukrainast pärit Venemaa suurmeister Karjakin on maailma edetabelis praegu üheksandal kohal. Eelmisel sügisel võitis ta maailmakarikavõistlused ja tänavu kevadel pretendentide turniiri. Karjakin on ka kõigi aegade noorim suurmeister - esimene ja seni ainus maletaja, kes pälvis suurmeistri tiitli enne 13. sünnipäeva.

"Ma mäletan, et mängisin temaga Moskvas samal aastal Aeroflot Openil ja aasta lõpuks oli ta juba suurmeister," meenutas Külaots. "Kohtusin temaga esimeses voorus, kui tegime viigi. Ma arvan, et Karjakini kogu elu on allutatud ühele eesmärgile - tulla male maailmameistriks. Üks oluline samm oli Ukraina vahetus Venemaa vastu, sest ta leidis, et see pakub talle paremaid võimalusi oma kõige suuremate sportlike eesmärkide saavutamiseks. Mänguliselt Karjakin võib-olla asetab rohkem rõhku avangu teoreetilisele ettevalmistusele. Tema avangu poole eest hoolt kandev treenerite staap on muljetavaldav. Tahaksin tennisega paralleele tuua ja öelda, et ta panustab tugevale servile selleks, et avangust valgetega väljuda kindlasti paremusega ja mustadega hoida seisu tasakaalus."

Külaotsa meelest on Carlsen mitmekülgsem mängija. "Ta panustab puhtalt oma malemängu oskusele," teadis Külaots rääkida. "Ta panustab sellele, et ei ole tähtis saada avangust väljudes suurt paremust, vaid ta on kindel selles, et järgnevas partiis on ta võimeline üksik millist oma vastast üle mängima."

Külaots hoiab käimasolevas tiitlimatšis rohkem pöialt Carlsenile, kellega samuti aastaid tagasi korduvalt malelaua taga kohtunud ja noore talendi vastu mängitud kuuest partiist kaks võitnud. Külaotsa hinnangul jättis Carlsen matši esimeses pooles paar väga head võiduvõimalust realiseerimata ning kaotusega lõppenud kaheksandas partiis läks norralane liigsele riskile. Oma nägemus Carlseni taktikast on suurmeistril Jaan Ehlvestil. "Ma temaga kahjuks mänginud ei ole, aga tema partiide põhjal võib öelda, et ta justkui ei püüagi mängida võidu peale," sõnas Ehlvest. "Ta ei püüagi midagi luua, vaid tahab suretada mängu selle eesmärgiga, et vastasele võimalikult ebamugav situatsioon tekitada. Nagu statistiliselt uuringud on näidanud, siis teeb ta peaaegu kogu aeg kõige tugevamaid käike, olles praktiliselt ilmeksimatu. Ta suudab seisu kontrollida, ega lähe riski peale, vaid hoiab mängu. Karjakini meeskond on sellest suurepäraselt aru saanud ja Venemaa noormees valis täpselt sama taktika."

Ehlvesti hinnangul aitas Karjakinit võidetud partiis psühholoogia. "Ühel momendil Karjakin ei käinud kõige aktiivsemat käiku, mille järel oleks ta seis olnud parem, kuid suure tõenäosusega oleks see partii viigiga lõppenud," lausus Ehlvest. "Käis sügavam psühholoogiline võitlus, kus Karjakin püüdis näidata, et teda ei huvita. Ta võib ka seista paigal ja mängida nii öelda närvidel."

Selles on aga Ehlvest ja Külaots ühel arvamusel, et Carlsen on juba praegu maleajaloo üks suurimaid meistreid, sõltumata käimasoleva tiitlimatši tulemusest.

Toimetaja: Ivo DobkevitschKaia Kanepi
TÄNA | Kanepi naaseb Wimbledonis suure slämmi karusselli

Juunis tipptennisesse naasnud Kaia Kanepi alustab täna Wimbledonis kvalifikatsiooni, minnes vastamisi 25-aastase hollandlanna Lesley Kerkhovega.

Russell WestbrookRussell Westbrook
Kolmikduublite kuningas Westbrook valiti MVP-ks

Korvpalliliiga NBA põhihooaja kõige väärtuslikumaks mängijaks nimetati esmakordselt Oklahoma City Thunderi mängujuht Russell Westbrook.

John McEnroeJohn McEnroe
John McEnroe: meeste hulgas Serena Williams 700 seas ei oleks

Karjääri jooksul seitse suure slämmi turniiri võitnud endine maailma esireket John McEnroe avaldas, et kui viimastel aastatel naiste tennist valitsenud Serena Williams mängiks meeste seas, oleks tal raskusi maailma edetabelis 700 hulka jõudmisega.

Dairis Bertans
"Läti rakett" liitub Itaalia tippmeeskonnaga

Itaalia suurklubi Milano Olimpia ehk EA7 Emporio Armani sõlmis Eurobasketi andmetel lepingu 28-aastase lätlase viskavast tagamängijast Dairis Bertansiga, kes eelmisel hooajal esindas Türgi klubi Darüssafaka Dogus.

Gert JõeäärGert Jõeäär
Eesti meistriks kroonitud Jõeäär: terve sõit oli piin

Gert Jõeäär tuli teist korda Eesti meistriks jalgratturite grupisõidus. Võisteldi Tartu maakonna teedel ja hõbeda sai Alo Jakin ning pronksmedali Rein Taaramäe.

tennis
Petra KvitovaPetra Kvitova
Kvitova jätab vigastuse tõttu Eastbourne’i turniiri vahele

Äsja Birminghami tenniseturniiril võidutsenud ja Wimbledoni üheks suurimaks favoriidiks kerkinud tšehhitar Petra Kvitova jätab vigastuse tõttu vahele sel nädalal Eastbourne’is peetava jõuproovi.