140 aastat Lurichi sünnist | Raul Rebane: ta oli geenius, kes sattus sporti tegema ({{commentsTotal}})

Täna möödub 140 aastat Eesti tõstja, maadleja ning sporditegelase Georg Lurichi sünnist.

Lurich hakkas 1890. aastal harrastama raskuste tõstmist, hiljem jätkas Linda aidas Gustav Boesbergi suunamisel maadlustreeningutega. Elukutseliseks atleediks sai ta pärast maailmarekordite registreerimist (1897) Peterburis, teda õhutas selleks doktor Władysław Krajewski.

Lurich oli üks kolmest kõige kuulsamast eesti elukutselisest maadlejast Georg Hackenschmidti ja Aleksander Abergi kõrval. Ei ole teada, mitu korda Lurich maailmameistriks tuli, kuna puudus korraldav ja koordineeriv rahvusvaheline organisatsioon, siis kuulutati maailmameistrivõistlusteks iga suur rahvusvaheline meistrivõistlus.

Lurich püstitas ligikaudu 40 maailmarekordit, sest tõstespordi maailmarekorditeks loeti tollal ka vastupidavus- ja vigurtõsteid.

Miks on Lurich nii legendaarne? „Lurichil oli midagi erandlikku, alguses ei saagi aru, mis seal erandlikku on. Lurich tegi vist suure isiksusena ajaloos midagi sellist, mida ei oleks pidanud tegema. Minu jaoks Lurich ei ole mitte sportlane, ta oli geenius, kes sattus tegema sporti,” rääkis kommunikatsiooniekspert Raul Rebane ETV saates „Terevisioon”. „See, et ta tegi maailmarekordid ja tuli legendaarseks maailmameistriks maadluses, on üks asi, minu jaoks on ta ikkagi rahva ajaloo ärataja, ebatavaline isiksus, kellel oli mingi sisemine kirg 21-22-aastase poisina kolm aastat kõndida mööda külasid, õpetada maadlust, rääkida tervet eluviisi.”

„Paavo Kivine on oma raamatus toonud ühe võrdluse, millel, ma arvan, on väga suur tõetera sees: esimese iseseisvumise ajal said eestlased olümpiamängudelt 21 medalit, Läti sai kolm ja Leedu null. See on täiesti üheselt ja selgelt seotud Lurichiga, sest Lurich oli suur ärataja, kes vedas lahti terved suured liikumised ja tema mõju kandub isiksusena Kanterini kindlasti ja kümnete teisteni,” lisas Rebane.

Toimetaja: Maarja VärvMattias Käit: Fulhamis ollakse uhked, et mind koondisse kutsutakse

18-aastane Mattias Käit mängib klubijalgpalli Inglismaal Fulhamis ning tema sõnul ollakse seal väga uhked, kui noormees ka Eesti A-koondisse kutseid teenib.

tennis
Wozniacki ja Pliškova jõudsid Miamis poolfinaali

Miamis jätkuval kõrgetasemelisel tenniseturniiril jõudsid naistest esimesena poolfinaali endine maailma esireket, taanlanna Caroline Wozniacki ja turniiril teisena asetatud tšehhitar Karolina Pliškova.