Spordiajaloo uurija: Lõuna-läänlased on läbi aegade olnud väga head kergejõustiklased ({{commentsTotal}})

Lugematud tunnid raamatukogus vanu ajalehti sirvides, kümnete aastate võistlusprotokollide läbitöötamine ja sajad telefoniintervjuud. Just nii möödus spordiaktivist Jaanus Getreu eelmine aasta. Nüüd on ajalukku jäädvustatud Lõuna-Läänemaa valdade kergejõustiku kõigi aegade edetabelid nii meeste kui ka naiste arvestuses.

Uskumatult mahuka andmehulga läbitöötamine oma igapäevase jalgpallitreeneri ameti kõrvalt oli juba poisikesepõlvest alates spordistatistika vastu huvi tundnud Jaanus Getreu jaoks olnud puhas rõõm. Seda enam, et ajaloohämarusest päevavalgele tulnud tulemused näitasid, et kohati olid Lõuna-Läänemaa sportlaste aastakümnete tagused saavutused lausa jahmatavalt head, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Getreu sõnul on naiste esimesed neli 100-meetri jooksu aega võrreldavad praeguste medalisoosikutega. Parimad jooksid distantsi 12,0 kuni 12,3 sekundiga.

Läänemaa spordiliidu Läänela peasekretäri Ülle Lassi sõnul on Getreu poolt tehtud töö väga tähelepanuväärne ja võiks saada tulevikus aluseks kogu maakonna statistikat hõlmavale väljaandele.

"Läänela võiks välja anda Läänemaa kergejõustiku edetabeli trükisena ja ma väga loodan ja ma olen ka Jaanusele korra maininud, et ta võiks selles osas abiks olla," sõnas Lass.

Jalgpallitreener Getreu sõnul on lapsed tublid ka tänapäeval, kuid vaadates vanu protokolle on selge, et rasket maatööd tehes üleskasvanud noored olid siiski sitkemad.

"Loen ja vaatan ja pisar tuleb äkki iseenesest silma. Kas tõesti sellised inimesed on meie keskel elanud, kes on niimoodi sporti teinud? Mis aeg siis oli? Metsavennad olid veel metsas ja juba tõugati selliseid tulemusi kuulis, joosti sellisel tasemel pikka maad ja siis veel tuldi jala spordivõistlustelt oma kodutallu 15 kuni 20 kilomeetrit," rääkis Getreu.

Lihula Teataja nimelises vallalehes ilmunud edetabelid on Getreu sõnul plaanis üles seada ka Lihula gümnaasiumi seinale, et inspireerida tänaseid noori oma vanemate ja vanavanematega mõõtu võtma.

Toimetaja: Greete PalmisteŽalgiris alistas Maccabi, kuid play-offi uks jäi suletuks

Korvpalli Euroliigas kindlustas Istanbuli Anadolu Efes 80:77 võiduga linnarivaali Fenerbahce üle koha kaheksa parema hulgas, edasipääs jäi kättesaamatusse kaugusesse võõrsil Tel Avivi Maccabi 93:77 alistanud Kaunase Žalgirisele.

tennis
VIDEOD | Väljakule jooksnud iguaan peatas Miami tenniseturniiril mängu

Miamis peetavalt kõrgetasemelisel tenniseturniiril pälvis esimese ringi mängu ajal kõvasti tähelepanu ootamatu külaline – väljakule jooksis iguaan, kelle tõttu tuli kohtumine mõneks ajaks peatada.