Skandaalse dopingupreparaadi autor: inimesel on õigus kaitsta end haiguste eest ({{commentsTotal}})

Rahvusvaheline antidopingu agentuur jättis paljud sportlased ilma võimalusest kaitsta oma tervist, eelkõige südame-veresoonkonda, kui keelustas Lätis välja töötatud ravimi Mildronats. Nii kinnitas Riias Aktuaalsele kaamerale antud intervjuus preparaadi autor, tunnustatud professor Ivars Kalvinš.

Riias asuv orgaanilise sünteesi isntituut on ainus omalaadne Balti riikides. Siin, selle maja laboreid, on professor Kalvinši juhtimisel aastakümnete jooksul välja töötatud palju erinevaid ravimeid. Meldooniumi sisaldavat Mildronatsi on kasutatud üle kolmekümne aasta. Kalvinši sõnul on tegu maailmas ainulaadse südant kaitsva preparaadiga, mida kasutatakse nii südamehaiguste raviks kui ka ennetamiseks. Lätis on väikeses annuses Mildronats apteekides vabamüügis, seda soovitakse tarvitada kõigi ülepingete korral - olgu tegu spordi, maakaevamise, sessi või stressiga.

"Tippsportlased töötavad inimvõimete piiril," ütles Kalvinš Aktuaalsele kaamerale. "Piiri ületamine tähendab, et kudedel ei jätku hapnikku, et oksüdeerida suhkruid ja rasvu, mida on vaja energia tootmiseks. Sel moel saab sportlasest võimalik haige või isegi surija. Äkksurmad on ju päris sage nähtus. Et sportlased saaks end nende kahjustuste eest kaitsta, kui nad inimvõimete piire ületavad, kasutavad nad Mildronatsi. See on kardioprotektor, mis kaitseb südant ja aju hapnikupuudusest tingitud kahjustuste eest."

Mildronats soodustab ka ainevahetust. Kalvinši kinnitusel kasutatakse Mildronatsi kõikjal üle maailma ja kõrvaltoimeid on kolme aastakümne jooksul esinenud vähe. "Kui rääkida positiivsest mõjust, siis olgu, keelame liha söömise," sõnas Kalvinš. "See avaldab ju inimese organismile mõju. Keelame suhkru, mis on ju energiaallikas. Võiksime ju keelata ka liha söömise ja suhkru tarbimise, mis on ju energiaallikas. Mildronats ei mõjuta kuidagi füüsilist võimekust, vaid aitab kaitsta organismi eluliselt vajalikke näitajaid kriisiolukorras."

Mildronatsi autor Ivars Kalvinš ei välista, et ravimi keelamise taga võib olla ka üleilmne konkurents. "Teist sellist preparaati maailmas jätkuvalt pole," tunnistas Kalvinš. "See on ainus. Võib-olla seepärast ookeanitagused kolleegid mõtlevad, et kuidas see saab nii olla. Kõik hea peaks ju tulema Ameerikast. Ja nüüd äkki - mingi Läti. Mis see veel on?"

Peaprobleem on aga ravimite väljatöötaja meelest see, et rahvusvaheline antidopingu agentuur WADA, kes peaks sportlasi kaitsma, käitub Mildronatsi keelates lausa vastupidi. Ta ei välista, et äkksurmad hakkavad spordivaldkonnas sagenema. "Ka tippsportlased on inimesed ja neil on inimõigused. See tähendab, et inimesel on õigus kaitsta end haiguste eest," tõdes Kalvinš.

Oma teadustöö eest palju tunnustust leidnud Ivars Kalvinš usub, et nüüd järgnevad kohtuprotsessid ja lõpuks õiglus võidab.

Toimetaja: Ivo DobkevitschMattias Käit: Fulhamis ollakse uhked, et mind koondisse kutsutakse

18-aastane Mattias Käit mängib klubijalgpalli Inglismaal Fulhamis ning tema sõnul ollakse seal väga uhked, kui noormees ka Eesti A-koondisse kutseid teenib.

tennis
Wozniacki ja Pliškova jõudsid Miamis poolfinaali

Miamis jätkuval kõrgetasemelisel tenniseturniiril jõudsid naistest esimesena poolfinaali endine maailma esireket, taanlanna Caroline Wozniacki ja turniiril teisena asetatud tšehhitar Karolina Pliškova.