Freestyle-suusatamise kohtunik X-Mängudest: kui Sildaru hoogu ei saa, pole mõtet ennast lõhkuda ({{commentsTotal}})

Eesti vigursuusatamise kohtunik Riho Laast-Laas rääkis Vikerraadios, mida kujutavad endast X-Mängud, kus Kelly Sildaru asub reedel võistlustulle.

USA-s Aspenis toimuvate X-Mängude pargisõidu raja hüpped on aga nii suured, et Sildaru ei saa väikese kehakaalu tõttu hoogu üles. Sildaru isa Tõnis arvas, et tütar saab küll võistelda, aga mitte esikohta püüda.

Mida see tähendab, et ta on nende hüpete jaoks liiga kerge? „Puhas füüsika. Väikesed lapsed ei saa nii palju hoogu kui täiskasvanud, eks ta on praegu seal kuskil keskel ja tal on kaaluga probleeme. Rajad on mõeldud suurematele ja raskematele sõitjatele, ei tehta mingeid erandeid seal. Võid valida endale kergema liini raja peal, aga siis kaotad kohe ka punktides,” selgitas Laast-Laas „Vikerhommikus”.

On see probleem rajaga seotud eripära? „Jaa. Keegi ei välista, et ta ka seal teeb tegusid, küsimus on lihtsalt puhtalt selles, kui palju hoogu saab sõitja enne igat hüpet,” rääkis Laast-Laas. „Mida raskem sa oled, seda suurema hoo saad sisse. Mida kergem oled, seda rohkem mõjub sulle tuuletakistus.”

Mis üldse on X-Mängud? „X-Mängud on uuema põlvkonna n-ö olümpia. Ekstreemspordile tähtsuselt number üks võistlus, see on koht, kuhu tulevad kokku maailma kõige paremad ekstreemsportlased, et selgitada, kes on number üks,” sõnas Laast-Laas. „Ekstreemsport on kõik see tänapäevasport, mis ei ole traditsiooniline sport. Ta on võib-olla vaatemängulisem, võib-olla ohtlikum.”

„Kui nüüd küsida, mis on ekstreemsportlastele kõige ihaldusväärsem tiitel, siis see on X-Mängude võit, mitte olümpiavõit või MM-tiitel,” lisas ta.

Laast-Laas selgitas natuke lähemalt ka ala, millega Sildaru tegeleb: „Kui räägime konkreetselt Kelly alast, siis see on freestyle-suusatamise pargisõit. See on traditsiooniline mäesuusanõlv, kuhu on peale ehitatud hulganisti hüppeid, erinevaid obstaakleid, mida iga võistleja püüab võimalikult omapäraselt ja ägedalt ära kasutada. Ta üritab seal teha keerulisi trikke, samas see peab nägema äge välja ja trikid peavad olema võimalikult erinevad. Selle lumepargi võimalikult äge ärakasutamine annab parima tulemuse.”

Kuidas käib selle ala hindamine? „Väga spetsiifiliseks pole võib-olla mõtet minna. Üldiselt on lihtne: mida kõrgemale, kaugemale ja keerulisemalt kõike sooritada, seda parem on. Mis on keerulisem, seda on raske ühe sõnaga öelda,” lausus Laast-Laas. „Kindlasti, mida tasub inimestel jälgida, et hüppeid sooritatakse erinevatesse suundadesse, need on kõik täiesti erinevad ja neid on väga raske treenida. Kelly üks eelis ongi, et ta suudab nelja suunda väga hästi hüpata.”

Lõpetuseks uurisid saatejuhid Taavi Libe ja Rasmus Kagge, millise Sildaru tulemusega võiksid spordisõbrad rahul olla? „Kaugelt on raske kommenteerida. Kõik oleneb rajaoludest. Kui vastab tõele, et seal hoogu ei saa, siis pole mõtet minna ennast lõhkuma, tasub minna kindla peale välja, ilma vigastusteta rada läbi sõita,” arutles Laast-Laas. „Pole mõtet ühe võistluse pärast võib-olla oma karjääri ära rikkuda. Selliseid hüppeid mitte välja hüpata ja kukkuda sinna nuki peale ja teha seda keerulise trikiga võib tegelikult tähendada karjääri lõppu. Arvan, et Tõnis ja Kelly on professionaalid ja nad teevad need otsused varem ära, kas minnakse üritama või minnakse läbi sõitma ja öeldakse, et meil veel mitu aastat aega võitu võtta.”

„Paar aastat tagasi ei uskunud mitte keegi, et eestlased niipea üldse X-Mängudele jõuavad, juba see on suur võit,” lisas ta. „Mingist pettumusest ei ole siin enam ammu juttu.”

Toimetaja: Maarja VärvRasmus Mägi
Rasmus Mägi pääses võistkondlikul EM-il teise ajaga finaali

Soomes Vaasas alanud kergejõustiku võistkondlikel Euroopa meistrivõistlustel pääses Rasmus Mägi 400 meetri tõkkejooksus ajaga 49,92 sekundit homsesse finaali.

Markelle Fultz ja NBA komissar Adam SilverMarkelle Fultz ja NBA komissar Adam Silver
Soomlane valiti NBA draftis seitsmendana, Butler lahkus Bullsist

Möödunud öösel leidis Brooklynis aset järjekordne korvpalliliiga NBA draft. Esimese kümne valitu hulka kuulus kaks eurooplast.

BFC Daugavpilsi buss põles Lätis maatasaBFC Daugavpilsi buss põles Lätis maatasa
FOTO | Noori Läti jalgpallureid vedanud buss põles maatasa

Karikamängult naasnud BFC Daugavpilsi üht noortevõistkonda vedanud buss süttis eile põlema.

võrkpallitriumf
Gheorghe Cretu
Cretu: praegust koondist ei saa kolme aasta tagusega võrrelda

Eesti meeste võrkpallikoondis naasis täna Mehhikost Maailmaliiga kolmanda tugevusgrupi meistritena. Koondise peatreener Gheorghe Cretu rääkis ERR-ile, et on koondis kolme aasta jooksul märgatavalt arenenud.

Uuendatud: 22:15 
tennis
Vladimir IvanovVladimir Ivanov
Ivanov pääses Hollandis kaheksa hulka
Uuendatud: 22.06

Hollandis Almere'is peetaval 15 000 USA dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i tenniseturniiril jõudis Eesti meeste esinumber Vladimir Ivanov (ATP 407.) veerandfinaali.