VAATA | "Suurmeistrid" 1. november - Jüri Jaanson ({{commentsTotal}})

ETV spordisaade "Suurmeistrid" alustas uut hooaega ning esimeses saates käidi külas endisel tippsõudjal Jüri Jaansonil, kes praegu teeb Riigikogu liikmena tegusid poliitikas.

Äsja oma esimest juubelit pidanud Jaanson jõudis legendi staatusse maailmas juba siis, kui tema spordimehekarjäär oli alles napilt poole peal.

Eesti rahvas ja kogu sõudemaailma teab sind ikkagi ühepaadimehena. Suurema osa oma sõudjakarjäärist olid sa ühepaadimees. Ühepaadimehed on individualistid, peavadki olema. Nüüd ei istu saa ühepaadis, vaid sajaüheses paadis. Kuidas oled sa suutnud sinna suurde paati minna ja siseneda sinna?

Ega ka ühepaadimees ei saa olla lõpuni individualist. Ta peab ikkagi ka oma taustameeskonnaga arvestama. Muidugi teeb ta eelkõige seda, mis temal on vaja. Aga taustast sõltub ka tema edu.

Omal ajal, kui ma neljase projektiga ühinesin, oli see minu jaoks väljakutse. Väga hea kogemus. Kogemus, mida pean oma elus väga oluliseks. Ja mida ma väga kõrgelt hindan, just noorte meestega töötamise kogemus, millest on hiljem väga palju kasu olnud. Mis on tegelikult väga nauditav olnud, rääkimata sellest, et tulemused olid ka head.

Tavaelus ja ka elu siin riigikogus ütleb selgelt, et meeskonna võimekus on alati suurem kui ühe inimese võimekus. Tuleb teha meeskonnatööd. Parema tulemuse nimel.

Iga töö nõuab analüüsivõimet, sport ka loomulikult, see millega sa oled elus nii kaua tegelnud.

Jah, seda on elus palju vaja läinud, selleta ei saa. Ma arvan, et seda olen saanud nii vanaisalt, oma vanematelt, seda võimet on ka elu arendanud, just minu vaegkuulmine. Alati ei saa kõike infot piisavalt kätte. Palju tuleb ise tuletada.

Aga kas sa vahel üle ei mõelnud spordikarjääri jooksul?

On mitmeid objektiivseid asjaolusid, miks mu karjäär kulges just nii nagu ta kulges, ehk siis üles-alla. Aga kindlasti on seal ka ülemõtlemise momente.

Kui sul ei ole kasutada kvaliteetset taustatiimi, kui sul ei ole kasutada kvaliteetset oskusteavet, treeningmetoodikat, kui sa ei tea ka iseenda kohta kõike, mis viib tippu, millega sa põrud, millega sa ei põru, kus on arenguvõimalused, siis sa oled pidevas otsingus.

Kas sa tunnetad ise ka, et spordirahvas vaatab ka sinu poole, Jüri Jaanson – kahekordne olümpiahõbe, eksmaailmameister –, kas sina ei võiks rohkem teha midagi riigikogus spordi heaks?

Ma võib-olla ei ole tõepoolest suutnud lõpuni hoomata neid spordi vajadusi. Kindlasti tuleb väita seda, et spordis on liiga palju bürokraatiat. Selgemate rahavoogude suunamine sporti võimaldaks spordil suuremaid ressursse kasutada.

Elu on viinud sind Viljandist Tartusse, Pärnusse ja Tallinnasse. Aga kas Pärnu on ikka sinu jaoks jäänud selleks päris kodulinnaks?

Nojah, ta on viimased 27 aastat olnud mu kodulinn ja ma olen siin kodunenud. Ma tulin siia sõudmise pärast, tippsõudmine on minu jaoks läbi, aga teisest küljest mu laps, noorem tütar, käib siin veel koolis, see side on Pärnuga. Need 27 aastat on jätnud loomulikult ka oma jälje.

Pärnu on mulle ka riigikogu tööplaanis oluline, sest see on ikkagi minu valimispiirkond, Pärnumaa rahvas on mind sinna, riigikogu 13. koosseisu valinud.

Eks Pärnuga seovad sind ka suured ettevõtmised: Kahe silla klubi, Jüri Jaansoni kahe silla jooks ja Jaansoni rada, see on saanud Pärnus lausa maamärgiks!

Kõik need asjad elavad juba oma elu. Nad on juba suureks saanud, kasvavad ka ilma minuta. Rõõmus on tajuda, et nad on linnale olulised.

Kas meie silmad näevad ka seda uut, kaasaegset sõudebaasi?

Ma väga soovin ja loodan, et aastaks 2019 on uus klubihoone, uus treening- ja võistluskeskus püsti. Projekt selleks on juba valmis, arutamisel on rahastamise teemad. Praeguse seisuga on ka rahastamise plaan olemas, nii et asjad edenevad.

Oled sa rahul oma valikutega pärast sporti?

Mul on oma missioon siin ellu vedada ja seda teen senikaua, kuni valituks osutun. Praeguse valikuga, kuidas elu on läinud, et päris kiiresti pärast tippsporti sattusin teise laeva liikuma, tuleb rahul olla ja teha, mis sulle määratud on.

Tegelikult need kõik 101 riigikogu liiget peaksid mõtlema, kuidas Eesti elu edasi viia. Ma loodan, siiralt soovin, et tervikuna me nii teeme.Ott Tänak
Ott Tänak näitas testikatsel 9. aega, kiireim oli Latvala

Sel nädalavahetusel sõidetava Argentina autoralli MM-etapi testikatse kiireim oli soomlane Jari-Matti Latvala (Toyota), kes sai 6,01 km pikkuse distantsi parimal läbimisel kirja tulemuse 4.02,0.

stuttgardi tenniseturniir
Maria Šarapov
Kontaveit kohtub Stuttgardi turniiri veerandfinaalis Maria Šarapovaga

Eesti esitennisist Anett Kontaveit (WTA 73.) kohtub Stuttgardis toimuval tenniseturniiril veerandfinaalis 15-kuulisest võistluskeelust vabanenud venelanna Maria Šarapovaga.

Tiit Sokk ja Eesti korvpallikoondisTiit Sokk ja Eesti korvpallikoondis
Eesti korvpallikoondise kutse läks 23 mängijale, Kotsar jääb kõrvale

Sel suvel peab Eesti korvpalli rahvuskoondis neli MM-i eelkvalifikatsiooniturniiri mängu, lisaks kuus-seitse kontrollmängu. Kandidaate kutsutute näol on sel aastal 23, koondise peatreener Tiit Sokk ootab neilt vastust hiljemalt juuni alguseks.

Stefan KüngStefan Küng
Kangert ja Taaramäe lõpetasid Romandia tuuri teise etapi peagrupis

Romandia velotuuril sõideti neljapäeval künklik 160,7 kilomeetri pikkune etapp, kus võidu jagasid šveitslane Stefan Küng (BMC Racing) ja ukrainlane Andriy Grivko (Astana). Kahe mehe duellis tõmbas finišiheitluses pikema õlekõrre 23-aastane Küng.

SnuukerSnuuker
VIKTORIIN | Kui hästi tunned snuukrit?

Hetkel peetakse Inglismaal Sheffieldis järjekordseid snuukri maailmameistrivõistlusi, mille eelringis osales esmakordselt ka eestlane. Turniiri toimumisest on insipireeritud ka meie tänane viktoriin. Head lahendamist!

Renoveeritud Kalevi spordihall.Renoveeritud Kalevi spordihall.
Renoveeritud Kalevi spordihalli avab Kalev/Cramo ja Pärnu Sadama mõõduvõtt

Alates eelmise aasta veebruarist suletud olnud legendaarne Kalevi spordihall avab peagi külalistele uksed. 1962. aastal valminud hall on arhitektuurilise mälestisena riikliku kaitse all ja nii on hoone väliskuju jäänud sisuliselt muutumatuks. Sisulised muutused on aga enam kui aasta väldanud tööde käigus märgatavad.

tennis
Vladimir IvanovVladimir Ivanov
Vladimir Ivanov pääses Usbekistanis poolfinaali

Vladimir Ivanov (ATP 444,) on Usbekistanis 25 000 dollari suuruse auhinnafondiga Futures turniiril jõudnud poolfinaali.