VAATA | "Suurmeistrid" 1. november - Jüri Jaanson ({{commentsTotal}})

ETV spordisaade "Suurmeistrid" alustas uut hooaega ning esimeses saates käidi külas endisel tippsõudjal Jüri Jaansonil, kes praegu teeb Riigikogu liikmena tegusid poliitikas.

Äsja oma esimest juubelit pidanud Jaanson jõudis legendi staatusse maailmas juba siis, kui tema spordimehekarjäär oli alles napilt poole peal.

Eesti rahvas ja kogu sõudemaailma teab sind ikkagi ühepaadimehena. Suurema osa oma sõudjakarjäärist olid sa ühepaadimees. Ühepaadimehed on individualistid, peavadki olema. Nüüd ei istu saa ühepaadis, vaid sajaüheses paadis. Kuidas oled sa suutnud sinna suurde paati minna ja siseneda sinna?

Ega ka ühepaadimees ei saa olla lõpuni individualist. Ta peab ikkagi ka oma taustameeskonnaga arvestama. Muidugi teeb ta eelkõige seda, mis temal on vaja. Aga taustast sõltub ka tema edu.

Omal ajal, kui ma neljase projektiga ühinesin, oli see minu jaoks väljakutse. Väga hea kogemus. Kogemus, mida pean oma elus väga oluliseks. Ja mida ma väga kõrgelt hindan, just noorte meestega töötamise kogemus, millest on hiljem väga palju kasu olnud. Mis on tegelikult väga nauditav olnud, rääkimata sellest, et tulemused olid ka head.

Tavaelus ja ka elu siin riigikogus ütleb selgelt, et meeskonna võimekus on alati suurem kui ühe inimese võimekus. Tuleb teha meeskonnatööd. Parema tulemuse nimel.

Iga töö nõuab analüüsivõimet, sport ka loomulikult, see millega sa oled elus nii kaua tegelnud.

Jah, seda on elus palju vaja läinud, selleta ei saa. Ma arvan, et seda olen saanud nii vanaisalt, oma vanematelt, seda võimet on ka elu arendanud, just minu vaegkuulmine. Alati ei saa kõike infot piisavalt kätte. Palju tuleb ise tuletada.

Aga kas sa vahel üle ei mõelnud spordikarjääri jooksul?

On mitmeid objektiivseid asjaolusid, miks mu karjäär kulges just nii nagu ta kulges, ehk siis üles-alla. Aga kindlasti on seal ka ülemõtlemise momente.

Kui sul ei ole kasutada kvaliteetset taustatiimi, kui sul ei ole kasutada kvaliteetset oskusteavet, treeningmetoodikat, kui sa ei tea ka iseenda kohta kõike, mis viib tippu, millega sa põrud, millega sa ei põru, kus on arenguvõimalused, siis sa oled pidevas otsingus.

Kas sa tunnetad ise ka, et spordirahvas vaatab ka sinu poole, Jüri Jaanson – kahekordne olümpiahõbe, eksmaailmameister –, kas sina ei võiks rohkem teha midagi riigikogus spordi heaks?

Ma võib-olla ei ole tõepoolest suutnud lõpuni hoomata neid spordi vajadusi. Kindlasti tuleb väita seda, et spordis on liiga palju bürokraatiat. Selgemate rahavoogude suunamine sporti võimaldaks spordil suuremaid ressursse kasutada.

Elu on viinud sind Viljandist Tartusse, Pärnusse ja Tallinnasse. Aga kas Pärnu on ikka sinu jaoks jäänud selleks päris kodulinnaks?

Nojah, ta on viimased 27 aastat olnud mu kodulinn ja ma olen siin kodunenud. Ma tulin siia sõudmise pärast, tippsõudmine on minu jaoks läbi, aga teisest küljest mu laps, noorem tütar, käib siin veel koolis, see side on Pärnuga. Need 27 aastat on jätnud loomulikult ka oma jälje.

Pärnu on mulle ka riigikogu tööplaanis oluline, sest see on ikkagi minu valimispiirkond, Pärnumaa rahvas on mind sinna, riigikogu 13. koosseisu valinud.

Eks Pärnuga seovad sind ka suured ettevõtmised: Kahe silla klubi, Jüri Jaansoni kahe silla jooks ja Jaansoni rada, see on saanud Pärnus lausa maamärgiks!

Kõik need asjad elavad juba oma elu. Nad on juba suureks saanud, kasvavad ka ilma minuta. Rõõmus on tajuda, et nad on linnale olulised.

Kas meie silmad näevad ka seda uut, kaasaegset sõudebaasi?

Ma väga soovin ja loodan, et aastaks 2019 on uus klubihoone, uus treening- ja võistluskeskus püsti. Projekt selleks on juba valmis, arutamisel on rahastamise teemad. Praeguse seisuga on ka rahastamise plaan olemas, nii et asjad edenevad.

Oled sa rahul oma valikutega pärast sporti?

Mul on oma missioon siin ellu vedada ja seda teen senikaua, kuni valituks osutun. Praeguse valikuga, kuidas elu on läinud, et päris kiiresti pärast tippsporti sattusin teise laeva liikuma, tuleb rahul olla ja teha, mis sulle määratud on.

Tegelikult need kõik 101 riigikogu liiget peaksid mõtlema, kuidas Eesti elu edasi viia. Ma loodan, siiralt soovin, et tervikuna me nii teeme.Anett Kontaveit
Kontaveit parandas taas karjääri parimat edetabelikohta

Eesti esireket Anett Kontaveit tõusis värskes naiste tennise maailma edetabelis viis kohta ja paikneb nüüd karjääri kõrgeimal, 27. kohal.

VÕRKPALLI MM-VALIKTURNIIR
Eesti meeste võrkpallikoondisEesti meeste võrkpallikoondis
Belgia vastu avageimi võitnud Eesti võrkpallikoondis jäi MM-i ukse taha

Kortrijkis peetud 2018. aasta maailmameistrivõistluste Euroopa tsooni kolmanda valikringi turniiri võitis võõrustaja Belgia, kes alistas otsustavas kohtumises Eesti meeskonna 3:1 ning pääses tuleva aasta septembris Bulgaarias ja Itaalias toimuvale finaalturniirile.

Julia Beljajeva
Beljajeva teenis maailmameistrivõistlustelt pronksmedali

Saksamaal Leipzigis toimuvatel vehklemise maailmameistrivõistlustel võitis Julia Beljajeva naiste individuaalses epees pronksmedali. Poolfinaalis tuli eksmaailmameistril tunnistada lisaajal venelanna Tatjana Gudkova 13:12 paremust.

Uuendatud: 19:43 
KERGEJÕUSTIKU U-20 EM
Johannes Erm
Erm pälvis U-20 EM-ilt hõbeda ja Tilga pronksi

Kergejõustiku kuni 20-aastaste Euroopa meistrivõistlustel Grossetos jätkavad pühapäeval kümnevõistlust Johannes Erm ja Kristo Tilga, kes avapäeva järel hoidsid vastavalt esimest ja neljandat kohta.

Uuendatud: 20:03 
Chris FroomeChris Froome
Chris Froome võitis neljandat korda Prantsusmaa velotuuri

Prantsusmaa velotuuri võitis neljandat korda Chris Froome (Sky). Britt oli olnud parim ka 2013. ning 2015. ja 2016. aastal.

Jürgen Zopp
Jürgen Zopp võitis Saksamaal tenniseturniiri

Jürgen Zopp (ATP 480.) võitis Saksamaal Kasselis peetud 25 000 USA dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i tenniseturniiri, kui alistas finaalis sakslase Jan Choinski (ATP 483.) 6:3, 6:2.

tennis
Natsitervitus Stockholmi tenniseturniirilNatsitervitus Stockholmi tenniseturniiril
Stockholmi turniiri poolfinaali katkestas natsihõige

Stockholmis peetavatel Rootsi lahtistel meistrivõistlustel tennises juhtus eilses meeste üksikmängu poolfinaalis hispaanlaste Fernando Verdasco ja David Ferreri vahel kummaline vahejuhtum, kui üks mees kõndis väljakule ja hõikas natsitervituse.